Zanim zamówisz


Zamawiając u nas druk 3D należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

GRUBOŚĆ WARSTWY z której złożony jest każdy wydruk 3D

Każdy obiekt drukowany przestrzennie składa się z wielu rozgrzanych warstw materiału termoplastycznego. Od grubości takiej warstwy zależy prezencja i wytrzymałość ostatecznej formy. Generalnie im mniejsza grubość tym dokładniejsza i bardziej precyzyjna forma. Nie do każdego projektu wymagana jest ogromna precyzja, więc nie zawsze warto inwestować w cieńsze warstwy. Do wyboru są grubości : 0.39mm, 0.29mm, 0.19mm, 0.14mm oraz 0.09mm. Oczywiście podpowiadamy jak dobrać najkorzystniejszą opcję biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości.

 

GRUBOŚĆ ŚCIAN PROJEKTOWANEGO OBIEKTU czyli, jak projektować, by prawidłowo drukować

Projektując model pod wydruk FDM, należy wziąć pod uwagę grubość każdej ze ścian. Powinna ona wynosić minimum 0.5 mm. Jeśli niektóre elementy projektowanego modelu nie spełnią tego kryterium, to nie zostaną one wydrukowane, gdyż drukarka tego nie rozpozna jako bryły/ściany. Poniżej prezentujemy zaprojektowany wycinek prostej ściany oraz to co otrzymamy próbując wydrukować tak zaprojektowane elementy.

Jak widzimy drukarka 3d wydrukuje tylko te ścianki których grubość jest minimalna i wynosi 0.5mm. Reszty węższych ścianek druk 3d nie widzi i nie zostaną one wydrukowane. To spowoduje iż obiekt będzie na pewno z dziurami, a nawet może nie wydrukować się całkowicie. Dzieje się tak dlatego iż średnica dyszy drukarki wynosi 0.4mm.

RODZAJ WYPEŁNIENIA czyli, jak „pusty w środku” ma być obiekt.

Większość obiektów drukowanych składa się jedynie ze ścianek oraz wypełnienia. Każde zwiększenie wypełnienia zwiększa ilość materiału potrzebnego na wykonanie projektu, ale też jego wytrzymałość. Uniwersalna zasada jest taka, że im mniejszy obiekt planuje się stworzyć, tym trzeba zastosować cieńszą warstwę oraz ewentualnie pełniejsze wypełnienie. Uzyskany przedmiot jest wówczas bardziej wyrazisty, mocniejszy i dokładniejszy. W przypadku modeli o dużych wymiarach można pokusić się o grubszą warstwę oraz o mniej pełne wypełnienie, a i tak nie stracą one na jakości.

Poniżej prezentujemy wypełnienia w praktyce: FULL, SOLID, MEDIUM, LIGHT– wypełnienia dokładne oraz , MESH/SHELL – tylko ścianki.

 

MATERIAŁ Z JAKIEGO DRUKUJEMY:

Materiały przeznaczone do druku 3D mają postać nici. Wykonana jest ona z różnych tworzyw o odmiennych właściwościach. 3D DAMIX drukuje z:

> Z-ABS to klasyczny, najbardziej wydajny i wszechstronny materiał termoplastyczny. Jest łatwy w obróbce mechanicznej. Idealnie sprawdza się w druku części wymagających testowania, prototypów i modeli koncepcyjnych. Zapewnia doskonałe właściwości estetyczne i mechaniczne drukowanych obiektów.

> Z-ULTRA* To jeden z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych materiałów termoplastycznych. Pozwala na tworzenie wydruków z doskonałym, półmatowym wykończeniem. Może tworzyć realistyczne prototypy a nawet produkty końcowe.

> Z-GLASS* ultra wytrzymały materiał, który imituje szkło. Z-GLASS to termoplastyczny kopoliester zmieszany z włóknem szklanym, odporny na rozciąganie, wysoką temperaturę i ścieranie (a także na sole, kwasy i zasady). Dzięki temu, że przepuszcza światło doskonale sprawdza się w prototypowaniu przezroczystych części.

> Z-HIPS* to termoplastyczny polimer o wysokiej odporności na uderzenia. Można go dowolnie obrabiać malować, kleić czy piaskować. Dzięki tym właściwościom doskonale nadaje się do prototypowania dużych, zaawansowanych modeli, np. obudów urządzeń elektrycznych zarówno domowego użytku, jak i przemysłowych.

* materiały dostępne po wcześniejszym zamówieniu